Ήρθε και η 4η νίκη του «Αστέρα» Τρικάλων

4.11

Εύκολο έργο είχε ο «Αστέρας» Τρικάλων, ο οποίος στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Βόρειου Όμιλου, νίκησε στο Κλειστό της Μπάρας τον νεοσύστατο Πανσερραϊκό με  σκορ 48-31.
Ήταν η 4η νίκη για τους παίκτες του Γ. Χατζή, αυτή την φορά απέναντι στην πιο αδύνατη ομάδα του πρωταθλήματος.
Η έκβαση του αγώνα ήταν ξεκάθαρη από την αρχή, αφού οι Τρικαλινοί χωρίς να ξεκινήσουν με τη βασική τους πεντάδα, κατάφεραν απ' το πρώτο κιόλας 10λεπτο να πάρουν διαφορά στο σκορ και στην συνέχεια είχαν την ευκαιρία να παίξουν όλοι στον αγώνα.
Είναι χαρακτηριστικό ότι στο β΄ ημίχρονο η ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τους 3 πρώτους σκόρερ της, ενώ στα αξιοσημείωτα της βραδιάς ήταν η συμμετοχή, για πρώτη φορά σε αγώνα πρωταθλήματος, του Μιχ. Παζαϊτη, ο οποίος έπαιξε όλο το δεύτερο μισό του αγώνα.
Ο αγώνας έγινε σε εξαιρετικά φίλαθλο κλίμα και η κερκίδα χειροκρότησε τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.
Η τελευταία αγωνιστική (7η) του α΄ γύρου το επόμενο Σαββατοκύριακο είναι μέρα ξεκούρασης για τον «Αστέρα», που έχει ρεπό.
Ο β΄ γύρος του ομίλου ξεκινά με  ντέρμπι, αφού  το Σαββατοκύριακο του Θωμά, ο Αστέρας θα υποδεχτεί την «Ίριδα» Καβάλας σε ένα καθοριστικό αγώνα για την 3η θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στα μπαράζ για τη 4άδα του πρωταθλήματος.
Η εξέλιξη του σκορ ανά 10λεπτο :   19-8, 35-19,  42-29 και 48-31
ΑΣΤΕΡΑΣ (Γ. Χατζής) :  Χατζής 12, Καραμπίνας, Μανώλης 2, Τσίπρας 4, Φιλίππου 19, Ορέστης 8, Παζαϊτης, Βλαχάβας 3.

Author: trikalanews