Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Άργησαν να «ξυπνήσουν» τα «Τρίκαλα Β.C. Aries»

Ήττα που θα «μετρήσει» πολύ για την παραμονή στην Basket League

«Μάχη» με φόντο την προσπάθεια της παραμονής, δόθηκε στην Λάρισα, όπου στο ντέρμπι της Θεσσαλίας, ο Γυμναστικός Σύλλογος επιβλήθηκε του πολύ προβληματικού «Τρίκαλα Β.C. Aries» με 77-70.

Όλοι γνωρίζανε πως το ματς αυτό είναι «ο θάνατός σου η ζωή μου» και όποιος το κέρδιζε έπαιρνε σημαντικό προβάδισμα στην προσπάθεια αποφυγής του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ομάδα των Τρικάλων με τον Τζόουνς να σκοράρει δίποντο και τρίποντο και με τους γηπεδούχους άστοχους (4/10 σουτ) να προηγούνται στο 6 με 11-17.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 11-3 πέρασαν μπροστά με 22-20 στο 9΄για να λήξει στο …χ η 1η περίοδος 22-22.

Έχοντας τον Σάφτενααρ σε μεγάλη μέρα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την 2η περίοδο με 9-3 και το σκορ πήγε στο  31-25 και στο 18΄ η διαφορά έγινε διψήφια 42-32 και ακολουθεί και σερί 7-0 για το 49-32 του ημιχρόνου…

Στην 3η περίοδο στο 23΄έχει υπάρξει ένα επιμέρους σκορ 4-8 για το 53-40 με την ομάδα των Τρικάλων να έχει 5/15 τρίποντα και στο 27΄το σκορ ήταν 61-44 για να ολκληρωθεί η περίοδος με 65-47.

Στην 4η περίοδο, η άμυνα των Τρικάλων …σοβαρεύτηκε και στο 33΄με επιμέρους σκορ 2-12 το σκορ έγινε 67-59 και λίγο αργότερα 69-64 με τον Βασιλειάδη με 12 πόντους να έχει δώσει βοήθεια στην αντεπίθεση.

Στο 37΄το σκορ γίνεται 73-66 και στο 39΄ το σκορ φτάνει στο …τρίποντο με το ταμπλό να δείχνει 73-70, ο Τέγιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στα 55'', για να ακολουθήσουν 2 μεγάλα καλάθια από τους γηπεδούχους και να "τελειώσουν" το παιχνίδι με το τελικό 77-70.

ΓΣΛ: Ουέαρ 12, Ντρέιπερ 12 (1), Σάφτενααρ 25 (8/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπαντωνίου 5 (1), Γκάλογουεϊ 6, Παπαμακάριος 9 (1), Μαραγκός 3, Μουράτος 3, Διαμαντάκος 2 (6 ριμπάουντ), Στυλιανού.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Τζόουνς 8 (1), Σλαφτσάκης 6, Χέιλ 1 (9 ριμπάουντ), Φέισι 4, Μάρεϊ 14 (1), Λούντζης 6, Ρος 8 (2), Τέγιτς 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Βασιλειάδης 12 (2).