Οι «Σπάρτακοι» δρομείς στον 13ο Διεθνή Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης

Μετά την επιτυχημένη εμφάνιση στον  Ημιμαραθώνιο «Θανάσης Σταμόπουλος» όπου οι «Σπάρτακοι»  Δρομείς πέτυχαν καλούς χρόνους και προσωπικά ρεκόρ, συνέχεια είχε ο 13ος Διεθνής Μαραθώνιος Θεσσαλονίκης.

Συγκεκριμένα, βρέθηκαν μαζί με περισσότερους από 2.000 δρομείς στην εκκίνηση στην Αρχαία Πέλλα και διένυσαν την απόσταση των 42,195 χλμ. που ενώνει την  πρωτεύουσα της Αρχαίας Μακεδονίας με την  Θεσσαλονίκη.

Οι δρομείς διασχίζοντας κατά σειρά την πόλη της Χαλκηδόνας , τον Αξιό και το Γαλλικό ποταμό εισήλθαν στην πόλη της Θεσσαλονίκης έτρεξαν την πανέμορφη Λεοφόρο Νίκης, πέρασαν δίπλα από το σήμα κατατεθέν της πόλης , τον Λευκό Πύργο και τερμάτισαν  στην Παραλία Θεσσαλονίκης στο ύψος του Αγάλματος του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Νικητής ήταν ο Κενυάτης Ντάνιελ Ρότιτς οποίος πέρασε την αψίδα του τερματισμού στη Λεωφόρο Μεγάλου Αλεξάνδρου,  σε χρόνο 2:16.04, έναν από τους καλύτερους στην ιστορία του θεσμού. Στο βάθρο τον ακολούθησαν ο Γιάννης Κρέκας (2:31:11) και ο Κυριάκος Συμιριώτης (2:42:29).

Αντίστοιχα, στις γυναίκες, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Γιούνες Μορέα Ονιάτσα από την Κένυα με χρόνο 2:45:19, αφήνοντας πίσω της τη Μαρία Βράιτς από την Κροατία (2:56:28), η οποία κατέλαβε τη 2η θέση για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, ενώ την τριάδα έκλεισε η Όλγα Μακόφσκα από την Πολωνία (3:23:47).

Οι  Σπάρτακοι Δρομείς  πέτυχαν πολύ καλές επιδόσεις με προσωπικά ρεκόρ.

ΓΕΡΑΓΟΡΗΣ  ΝΙΚΟΛΑΟΣ με επίδοση 3:14:32  τερμάτισε 116ος
ΧΟΥΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ με επίδοση 3:14:35  τερμάτισε 117ος  πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ
ΧΟΥΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ με επίδοση 3:36:58  τερμάτισε 335ος πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ!!
ΚΟΥΚΟΥΤΣΕΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ  με επίδοση 3:48:04 τερμάτισε 504ος