Νίκες για τα τμήματα του ΑΣ ΜΕΤΕΩΡΑ | trikalanews.gr

Νίκες για τα τμήματα του ΑΣ ΜΕΤΕΩΡΑ

Με το δεξί η γυναικεία ομάδα των Μετεώρων Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Γυναικείο Πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής κατηγορίας η ομάδας των Μετεώρων. Οι παίκτριες του Σπύρου Τσιάκαλου επικράτησαν της Άρτας με 4-0 και πήραν του πρώτους τρεις βαθμού στο πρωτάθλημα. Τα γκολ για την καλαμπακιώτικη ομάδα πέτυχαν η Γεωργία Μπάκου Ρίζου (2) και η Λαγούδη Ευαγγελία (2).

Στις 22 Νοεμβρίου η ομάδα των Μετεώρων θα υποδεχτεί  τις Αμαζόνες Καλυβίων στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμπάκας.

Η σύνθεση του ΑΣ Μετέωρα

Ρίζου, Μπλούτσου, Γεραγόρη, Μυλωνά, Ψύρρα, Παπανικολάου, Τσιούμα, Βλαχογιάννη, Λαγούδη, Λαϊου, Μπάκου.
Αγωνίστηκαν και η Μπούρα Φ. και Σαλονικίδη

Νίκη και για την Παιδική ομάδα

Η παιδική ομάδα των Μετεώρων επικράτησε το περασμένο Σάββατο της ΑΕΤ με σκορ 4-0. Οι παίκτες του Θοδωρή Καραγιάννη έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και δίκαια έφτασαν στην νίκη , δείχνοντας για μια ακόμη χρονιά πως έχουν έναν ξεχωριστό αγωνιστικό σύνολο. Η ΑΕΤ προηγήθηκε στο ημίχρονο με σκορ 2-0, αλλά στην επανάληψη οι Σακελλαρίδης και Γιαννούλας, με δυο γκολ ο καθένας, έδωσαν τη νίκη στην ομάδα των Μετεώρων

Η σύνθεση των Μετεώρων

Παπανικολάου, Μπατζογιάννης, Τούλας, Μπαλογιάνννης, Μπέλλος Θ, Νικολάου, Παπαγεωργίου Β. Τάτσιος, Νάκης, Γιαννούλας, Παιδής.
Έπαιξαν και οι: Σακελλαρίδης, Μπέλλος Κ. Ελευθερίου, Νταλούκας

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ: Σπουδαίο «διπλό» στο Μουζάκι

Σημαντική νίκη πέτυχε η αντρική ομάδα των Μετεώρων στο Μουζάκι επί της τοπικής ομώνυμης ομάδα. Τα Μετέωρα κέρδισαν με 3-0 στο πλαίσιο της 8η αγωνιστικής και έφτασαν αισίως τους 12 βαθμούς. Οι παίκτες του Βασίλη Γκούμπλια έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και ικανοποίησαν του 100 και πλέον φίλαθλους από Καλαμπάκα και Τρίκαλα, που έσπευσαν στο Μουζάκι για να παρακολουθήσαν την ποδοσφαιρική συνάντηση.
Τα Μετέωρα προηγήθηκαν στο σκορ με τον Χαϊταλή ο οποίος εκτέλεσε φάουλ και ο Μπαϊρακτάρης στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό (30΄) ο Γκαρναρας με ένα ασύλληπτο σουτ από τα 30 μέτρα νίκησε τον Μάτα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μουζακίου για δεύτερη φορά. Στην επανάληψη τα Μετέωρα πέτυχαν και τρίτο γκολ. Ο Κεράμας από πλάγια δεξιά τροφοδότησε τον Γκαρνάρα, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε για δεύτερη φορά τον Μάτα και διαμόρφωσε στο 55 το τελικό 0-3.
Να σημειώσουμε πως πέρα από ορισμένες αξιόλογες ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι είχαν οριζόντιο δοκάρι με τον Χαϊταλή στο 64ο λεπτό
Η διαιτησία του κ. Κυρέστη από την Λάρισα και των βοηθών του Τέγου και Γκαρέλη ήταν καλή.

Οι συνθέσεις ομάδων

ΑΣ Μετέωρα: Κουτλής, Πράπας, Τσιούκας Αν. (62΄Κεχαγιάς), Ζήνωνος, Γκόβαρης, Χαϊταλής, Φέκας (62΄Ανδρέου), Σκόνδρας, Κεραμάς, Γκαρνάρας (74΄Αγγελάκης) Τσιούκας Β.

ΑΕ Μουζακίου: Μάτας, Νταντάλης, Σακαρίκος, Μπαϊρακτάρης, Ρόμπος Γιαννούλας (46΄Κανιούρας), Μπάλας, Κίσσας, Ρόβας, Μαυρομάτης, Σιώμος (62΄Μιαρίτης).

ΑΣ ΜΕΤΕΩΡΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Δεύτερη νίκη επί του Φίλιππου Τρικάλων με 87-55

Την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Β ΕΣΚΑΘ πέτυχε η ομάδα του ΑΟ Καλαμπάκας – ΑΣ Μετέωρα το απόγευμα της Κυριακής στο Βλαχάβειο Γυμναστήριο της Καλαμπάκας. Οι παίκτες του Παναγιώτη Κανδύλη πήραν από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Να σημειώσουμε πως ήταν το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για την καλαμπακιώτικη ομάδα, το οποίο το παρακολούθησαν περίπου 200 φίλαθλοι.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΟΚ - ΑΣ ΜΕΤΕΩΡΑ: Βαλλας 7 (1) Σεϊτανίδης 21 (3), Αθανασούλας 2 Πουλημένος 8, Ράντος 4, Πρεβέντης 19 (2) Ντρουμάκας 8 (2), Δρούγκας 1 Σγουραλής 5, Χολέβας, Ζερβόπουλος 4, Παπακώστας 11.

Φίλιππος Τρικάλων: Μπαμπούρης, Μπακλάκος, Κουτής, Πουλιανίτης, Γιαννούλας, Μακρής, Παϊλας, Τσιορλίδας, Αυγέρος Τσιόκας, Τσιρώνας, Σταυράκης.

Νίκη και για το παιδικό μπάσκετ του ΑΣ Μετέωρα

Νίκη πέτυχε και το παιδικό τμήμα του ΑΟΚ – ΑΣ Μετέωρα, το οποίο το Σάββατο επικράτησε του Φίλιππου Τρικάλων με 85-36.

Η σύνθεση της ομάδας
ΑΟΚ - ΑΣ ΜΕΤΕΩΡΑ: Ζαρόπουλος Λαϊτσας, Ούτος, Γάτσιας, Κολιός, Κοτσίρας, Παπούλιας, Παπαπούλιος, Παπακώστας.