Με περισσότερους από 60 δρομείς και με τριάδα στο βάθρο ο Σύλλογος Δρομέων Τρικάλων στο 3ο Plastira’s Lake Trail Race!

Στη γιορτή του μαζικού – λαϊκού  αθλητισμού 3ο Plastiras Lake Trail Race συμμετείχε χθες ο Σύλλογός μας με περισσότερους από 60 δρομείς ! Και πώς να μην είναι γιορτή όταν παρόλες τις άσχημες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν τις προηγούμενες μέρες συγκεντρώθηκαν περισσότεροι από 500 δρομείς στα 2 αγωνίσματα που έλαβαν χώρα ,το μεγάλο των 20 χλμ. και τον Παραλίμνιο των 10 χλμ. .Ένας αγώνας κόσμημα για την περιοχή καθώς εξελίσσεται στις όχθες της Λίμνης Πλαστήρας και στον ορεινό όγκο αυτής. Ειδικά η μεγάλη διαδρομή των 20 χλμ. είναι από τους πιο όμορφους ορεινούς αγώνες καθώς οι εναλλαγές σε τοπία και τερέν είναι συνεχείς ! Όλα αυτά σε συνδυασμό με μια παρέα δρομέων διοργανωτών με μεράκι έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν έναν πανέμορφο αγώνα σε όλα τα επίπεδα με μεγάλη δυναμική για τα επόμενα χρόνια!

Σύλλογος Δρομέων Τρικάλων : Η πολυπληθέστερη Συμμετοχή

Ο Σύλλογός μας είχε αγκαλιάσει την προσπάθεια των διοργανωτών και τα 2 προηγούμενα χρόνια. Φέτος όμως οι συμμετοχές μας ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο .Συνολικά  66 δρομείς μας ,αριθμός ρεκόρ ! συμμετείχαν στα 2 αγωνίσματα .Στον αγώνα των 20 χλμ.  έλαβαν μέρος 35 δρομείς μας , ενώ στο 10 άρι 31. Με τόσες πολλές συμμετέχοντες ήρθε μια ακόμη ομαδική διάκριση για τον Σύλλογό μας καθώς ήταν η πολυπληθέστερη αποστολή  της διοργάνωσης .

Τρεις πρώτοι οι δρομείς μας Χριστάνας , Γκιζλής και Ρούσσας στον αγώνα των 20 χλμ.

Αυτό που συνέβη στον φετινό αγώνα των 20 χλμ. δεν ξέρουμε αν έχει ξανασυμβεί ποτέ στην ιστορία του Συλλόγου μας ! Σε αγώνα με τόσες πολλές συμμετοχές τρεις δρομείς μας να καταλάβουν τις τρεις πρώτες θέσεις γενικής ! Στην πρώτη θέση τερμάτισε για τρίτη συνεχή χρονιά  ο  συνήθης ύποπτος , Αχιλλέας Χριστάνας ! Έτσι, πέτυχε ένα μοναδικό επίτευγμα καθώς έχει κερδίσει 3 στις 3 διοργανώσεις. Φέτος τερμάτισε σε 1:38:27 ! Στην δεύτερη θέση τον ακολούθησε όπως και πριν ένα μήνα περίπου στο Γεντίκι trail o Άρης Γκιζλής με επίδοση 1:38:41 ,ενώ την 3άδα έκλεισε στην επανεμφάνισή του ο Νίκος Ρούσσας με επίδοση 1:40:14 !

Διάκριση και σε ηλικιακές κατηγορίες!

Διάκριση και στις γυναίκες με την Βάσω Ρούσσα να τερματίζει τέταρτη γυναίκα και πρώτη στην κατηγορία της με επίδοση 2:22:27! Τέλος, και ο Θανάσης Οικονόμου τερμάτισε τρίτος στην ηλικιακή του κατηγορία με επίδοση 2:06:32!