​Εντός έδρας ήττα για τα «Τρίκαλα B.C. Aries»

Για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League τα «Τρίκαλα B.C. Aries» υποδέχθηκαν τον «Προμηθέα» Πατρών.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση και με 5 ασίστ βρέθηκαν στο 4-10 στο 4ο λεπτό και με σερί 6-0 πήγαν στο 4-16 στο επόμενο λεπτό.

Στο 9ο λεπτό ο πρώην παίχτης των «Τρίκαλα B.C. Aries» Λίποβι «εκτελεί» με τρίποντο για το 12-22 και τελικά ένα σερί 5-0 από την ομάδα των Τρικάλων έφερε το 17-22 για την 1η περίοδο.

Στην 2η περίοδο, η Τρικαλινή ομάδα στο 13΄έφτασε το παιχνίδι στον πόντο και το σκορ στο 27-28 και στο 16΄το σκορ ήταν πλέον 40-35 υπέρ των «Τρίκαλα B.C. Aries» με τον Μάρει να «ζωγραφίζει» με 13 πόντους (6/8 δίποντα, 1/1 βολή) και 3 ριμπάουντ και να τον ακολουθεί ο Ρος με 11 πόντους (3). Στο 18΄όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν πάλι την σκυτάλη στο σκορ με 40-41 και να καταφέρουν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 42-47.

Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα καλάθια στέλνουν το σκορ στο 49-58 στο 25΄και στο 28΄το σκορ είχε γίνει 55-62  για να ολοκληρωθεί η περίοδος  με 59-68 με τους παίχτες της ομάδας των Τρικάλων να είναι άστοχοι από τα 6,75 με 5 στις 17 προσπάθειες να έχουν βρει τον στόχο και τον Μάρει να είναι εξαιρετικός με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αντοχές στην πίεση και στο 35΄κρατούσαν διψήφια διαφορά στο σκορ με 64-75 και κυριάρχησαν στο παρκέ με το σκορ στο 38΄ να διαμορφώνεται στο 64-84 και το τελικό σκορ 68-87…