Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Οι Σπάρτακοι Δρομείς και στον 35ο Διεθνή Μαραθώνιο Αθηνών «Γρ. Λαμπράκης»

Την Κυριακή 12 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία και σπάζοντας πολλά ρεκόρ, το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός της χώρας, και αποτελεί την μεγαλύτερη γιορτή των Δρομέων όλης της υφηλίου.

Από το 1983 ο ΣΕΓΑΣ διοργανώνει τον Διεθνή Μαραθώνιο αφιερωμένο στη μνήμη του Έλληνα βαλκανιονίκη και ειρηνιστή πολιτικό Γρηγόρη Λαμπράκη.

Η διοργάνωση είχε μικτό λαϊκό χαρακτήρα κατά της εμπορευματοποίησης του αθλητισμού, τόσο για πρωταθλητές όσο και για μη ανταγωνιστικούς δρομείς και έχει καθιερωθεί να διεξάγεται τη δεύτερη Κυριακή του Νοεμβρίου. Παράλληλα διεξάγεται και το πανελλήνιο πρωτάθλημα μαραθωνίου καθώς και λαϊκοί αγώνες πέντε και δέκα χιλιομέτρων.

Αν και ξεκίνησε ως Λαϊκός αγώνας κατά της εμπορευματοποίησης, από το 2001 ο ΣΕΓΑΣ συνεργάζεται με χορηγούς αλλοιώνοντας τον χαρακτήρα του αγώνα . Τα τελευταία έτη και με αφορμή το δρομικό κίνημα που αναπτύσσεται στην Ελλάδα, η διοργάνωση σπάει κάθε χρόνο τα ρεκόρ συμμετοχών.

Έτσι και φέτος ένα ανθρώπινο ποτάμι πλημμύρισε για ακόμη μια χρονιά τους δρόμους της Αθήνας καθώς οι δρομείς που δοκίμασαν τις δυνάμεις τους τόσο στη διαδρομή των 42.195 μ., όσο και στους αγώνες των 5χλμ και 10 χλμ, στον τελικό του Run Greece των 3χλμ, αλλά και στους αγώνες παιδιών και Special Olympics έφτασαν στον απίστευτό νούμερο 51.000.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι πρώτος στη γραμμή του τερματισμού έφτασε ο Κενυάτης Σάμιουλε Κάλαλει, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με χρόνο 2:12:17 και τον ακολούθησαν οι Μίλτον Ρότιτς με 2:14:18 και ο συμπατριώτης τους Γέγκο Κιπτόο με 2:16:08. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Μπενταρού Μπαντάνε (Αιθιοπία) με 2:34:18 και ακολούθησαν οι Αλις Κιμπόρ (Κένυα) 2:34:22 και Νάνσι Αρουσέι (Κένυα) 2:34:51.

Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσίασε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα των Ανδρών, με τον Κώστα Γκελαούζο να παίρνει τα σκήπτρα από τον Χριστόφορο Μερούση (4 συνεχόμενες φορές νικητής) και με 2:27:21 να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Η επίδοση του Μερούση (ΦΟ Βροντάδων), ήταν 2:28.:09, ενώ τρίτος ήταν ο Παναγιώτης Καραϊσκος με (ΠΓΣ) με 2:28:57. Στις γυναίκες η Ράνια Ρεμπούλη (ΑΓΕΣ Κάμειρος) με 2:49:06 πανηγύρισε για τρίτη διαδοχική χρονιά τη νίκη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, ενώ ήταν τέταρτη στη γενική κατάταξη. Στην δεύτερη θέση η Γλυκερία Τζιατζιά (ΠΑΟ), στην πρώτη της συμμετοχή σε μαραθώνιο, σημείωσε 2:51:14.

Η τριάδα έκλεισε με την έμπειρη Φωτεινή Δαγκλή – Παγκότο (ΑΟ Κάλλιστος), που τερμάτισε σε 2:53:58 σπάζοντας το ατομικό της ρεκόρ.

Οι Σπάρτακοι Δρομείς πέτυχαν πολύ καλές επιδόσεις με προσωπικά ρεκόρ:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΣΙΑΔΗΣ πέτυχε ατομικό ρεκόρ με επίδοση 3:40:40 τερματίζοντας 1663ος Γενικής & στην & 260ος Κατηγορία του πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ!!

ΧΟΥΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ με επίδοση 3:45:36 τερμάτισε 2083ος & 524ος στην Κατηγορία του πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ!!

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΤΣΙΑΣ με επίδοση 3:45:36 τερμάτισε 2084ος & 404ος στην Κατηγορία του πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση!!

ΧΟΥΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ με επίδοση 4:07:05 τερμάτισε 4241ος & 972ος στην Κατηγορία του πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ!!

Στον αγώνα 10χλμ συμμετείχε ο ΒΑΒΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ με επίδοση 47:00 τερμάτισε 428ος & 41ος στην Κατηγορία του πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ!!

Επόμενο ραντεβού ο Ημιμαραθώνιος της Ράξας.