​Ήττα στις λεπτομέρειες από την ΕΑΛ ο Ασκληπιός

Την ήττα, με 3-2, γνώρισαν οι γυναίκες του Ασκληπιού στο ντέρμπυ του κάμπου με αντίπαλο την ΕΑ Λάρισας στο κλειστό του 1ου Γυμνασίου Λάρισας.

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διήρκεσε περισσότερο από 2,5 ώρες και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι και τον τελευταίο πόντο.Οι δύο ομάδες προέρχονταν από άτυχα αποτελέσματα,είχαν από μία μόλις νίκη στις πρώτες αγωνιστικές και ήθελαν όσο τίποτε άλλο τους βαθμούς.

Στο 1ο σετ η ΕΑΛ ξεκίνησε καλύτερα ,πήρε μια διαφορά στο σκορ 3-1, 6-3, 10-4. Κάπου εκεί όμως ο Ασκληπιός αντέδρασε και όπλο το καλό σερβίς άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά 11-9 και μάλιστα πήρα κεφάλι στο σκορ 11-13, 15-16.Η ΕΑΛ εκμεταλέυτηκε κάποια λάθη του Ασκληπιού και προηγήθηκε 18-17, 22-18 για να πάρει τελικά το σετ με 25-21.

Στο 2ο σετ ο Ασκληπιός πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, 1-3, 7-9, 9-14, 12-16, 20-23, το οποίο και κράτησε χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα και πήρε το σετ με 21-25.

Το 3ο σετ ξεκίνησε όπως τελείωσε το 2ο με τον Ασκληπιό να ελέγχει το ρυθμό και να προηγείται με 1-3, 8-10, 10-15, 16-19.Η ΕΑΛ αντέδρασε και εκμεταλευόμενη κάποιες κακές υποδοχές και επιλογές ισοφάρισε σε 21-21 και να πάρει τελικά το σετ με 25-22.

Στο 4ο σετ οι δυο ομάδες ξεκίνησαν πόντο-πόντο, 2-1, 3-5, 6-7, 10-11. Ο Ασκληπιός πήρε ένα μικρό προβάδισμα 13-16, 14-18, 16-20,20-22. Απο κεί και μετά έγινε μάχη για κάθε πόντο, οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα και κάθε πόντος κερδιζόταν με πολύ πόνο και προσπάθεια, 22-23, 23-23, 23-24 για να πάρει τελικά το σετ ο Ασκληπιός με 23-25 και να πάμε στο ται-μπρεικ.

Εκεί ο Ασκληπιός ξεκίνησε καλύτερα , προηγήθηκε με 0-4 με τους γηπεδούχους να αντιδρούν άμεσα και να ισοφαρίζουν 4-4 και να πηγαίνουν πόντο-πόντο 5-5, 6-7, 6-8, 8-9, 10-9.Πιο ψύχραιμες οι κοπέλες της ΕΑΛ πήραν προβάδισμα 11-10, 12-10 για να πάρουν τελικά τη νίκη με 15-10.

Η λήξη βρήκε τις κοπέλες των 2 ομάδων αγκαλιασμένες έχοντας προσφέρει θέαμα υψηλού επιπέδου.

Με τη λήξη του αγώνα οι άνθρωποι του Ασκληπιού εξέφρασαν τα παράπονα τους στον 1ο διαιτητή για κάποια φαλτσοσφυρίγματα και κάποια μη σφυρίγματα τα οποία σαφώς και δεν έκριναν τον αγώνα , δημιούργησαν όμως εκνευρισμό χωρίς να υπάρχει λόγος.

ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Παπαδημητρίου):Τάση, Αλέξη(λ), Κουτσιάρη, Ζαφειρίου, Στεργίου, Πλακιά, Αποστόλου, Μπέη, Κουτσογιάννη, Χαραβελούλη, Αλβίζου, Τρίμα, Μαργαριτοπούλου, Τίκα(λ),

ΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ (Βασίλεβα):Βουλγαράκη, Γεωργοπούλου, Χατζηχριστοδούλου, Σκέμπη, Κοτσίρα, Λάιου, Λιάκου, Σούλκο, Ταρατόρα, Χαλκιαδάκη, Τζίκα.