​Επιτέλους νίκη

Μετά από 8 ήττες τα «Τρίκαλα B.C.» γεύτηκαν την χαρά της νίκης.

Με σχετικά εύκολο τρόπο ήρθε η νίκη για τα «Τρίκαλα B.C.» μετά από 8 συνεχόμενες ήττες για το πρωτάθλημα της Basket League, παίρνοντας βαθιά «ανάσα».

Στο Δημοτικό Στάδιο, η ομάδα των Τρικάλων, υποδέχθηκε τον «Κόροιβο» για την 13η  αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Υπό τις οδηγίες του Φώτη Τακιανού η ομάδα των Τρικάλων μπήκε στο παρκέ και μετά το 6-8 του πρώτου 5λεπτου, πήραν τα ηνία του αγώνα.

Με άμυνα «γρανίτη» και τον Τέγιτς με άξιο συμπαραστάτη τον  Λούντζη, με σερί 14-0 έκαναν το 20-8 για την 1η περίοδο.

Με την έναρξη της 2ης περιόδου νέο σερί 7-0 για το 27-8 και στην λήξη της περιόδου το buzzer beater τρίποντο του Τάταρη έδινε σκορ ημιχρόνου 41-20.

Στην 3η περίοδο η ομάδα των Τρικάλων, χαλάρωσε και παρουσίασε μέτρια αγωνιστική εικόνα και αυτή την φορά ήταν οι φιλοξενούμενοι που με buzzer beater τρίποντο, μείωναν σε 56-43 με την λήξη της περιόδου.

Όμως με την έναρξη της 4η περιόδου, η ομάδα των Τρικάλων με σερί 7-0 έδειξε ποιός είναι το «αφεντικό» στο παρκέ και στα μισά της περιόδου το 63-51 έδινε ασφάλεια στην ομάδα των Τρικάλων που επικράτησε με 71-59.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Τζόουνς 12 (2), Λούντζης 10, Σλαφτσάκης 5 , Τέγιτς 17 (7 ριμπάουντ, 8/9 δίποντα), Τέιμς 4, Χατζηνικόλας, Καλόγιαννίδης, Τάταρης 3 (1), Φιλντς 7.

Ομαδικά στατιστικά Τρικάλων: 23/41 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 13/19 βολές, 26-10 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 19 λάθη, 9 κλεψίματα, 5 τάπες.

Τα Τρίκαλα ξεκινούν την πρεμιέρα του β' γύρου την επόμενη αγωνιστική όπου θα υποδεχθούν την ΑΕΚ το ερχόμενο Σάββατο στις 4.30 το μεσημέρι.