Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

«Έσπασαν το ρόδι» τα «Τρίκαλα B.C. Aries»

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με τον Τζόουνς να «βγάζει μάτια».

Την ομάδα του Λαυρίου, υποδέχθηκαν τα «Τρίκαλα B.C. Aries» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket league.
Από την αρχή του αγώνα, όλα έδειχναν πως θα ήταν μια αμφίρροπη αναμέτρηση για την οποία οι 2 ομάδες θα διεκδικούσαν την νίκη καθώς έχουν τον ίδιο στόχο στο πρωτάθλημα.
Η ομάδα των Τρικάλων βρέθηκε στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης να προηγείται 8-6 και να έχει πετύχει 4 δίποντα με διαφορετικούς παίχτες και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 28-25 με τον Τζόουνς να έχει 12 πόντους.
Στη 2η περίοδο το ίδιο σκηνικό με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» στο σκορ και στο 14΄ οι φιλοξενούμενοι να κάνουν το 32-33  παρά την αστοχία τους στα τρίποντα, για να ολοκληρωθεί στο …χ και το σκορ στο 49-49.
Από την ομάδα των Τρικάλων ο Τζόουνς 16 (1), ο Τέγιτς με 11πόντους και ο Μάρεϊ με 9 καθοδηγούσαν επιθετικά την ομάδα που είχε 16/24 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 14/20 βολές, 13 ριμπάουντ (9+4), 8 ασίστ, 4 λάθη, 1 κλέψιμο και 1 «stop».
Η 3η περίοδος, ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα των Τρικάλων με σερί 7-0 να στέλνει το σκορ στο 23΄στο 56-49 με τον Τζόουνς να φτάνει στους 20 πόντους και τον Τέγιτς στους 14 πόντους.
Ωστόσο στο 28΄οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο σκορ στο καλάθι στο 64-62 για να ακολουθήσουν 2 καλάθια από την ομάδα των Τρικάλων για το 68-62 σκορ που ολοκληρώθηκε η περίοδος.
Στην 4η περίοδο η ομάδα των Τρικάλων, εκμεταλλεύεται την αστοχία των φιλοξενουμένων από τα 6.75 (1/15) και κάνει στο 33΄το 73-64 με τον Τζόουνς πλέον στους 25 πόντους…
Στο 36΄και ενώ οι φιλοξενούμενοι κάνουν επιμέρους σκορ 9-5 το σκορ γίνεται 78-73, αλλά με 6-3 επιμέρους σκορ απαντά η ομάδα των Τρικάλων για 84-76 με τον Τζόουνς στους 30 πόντους και 5ασίστ και τον Τέγιτς στους 20 πόντους και 10 ριμπάουντ για να έρθει εν μέσω πανηγυρισμών το τελικό 91-79.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Τζόουνς 32 (8/12 δίπ., 2/4 τρίπ., 10/11 βολ.), Λούντζης 7 (1), Χέιλ 6, Φέισι 6, Μάρεϊ 9 (6 ριμπ.), Σλαφτσάκης 4, Ρος 2, Τέγιτς 20 (10 ριμπ.), Καλογιαννίδης, Σκουλούδης, Βασιλειάδης 5.
Ομαδικά στατιστικά Τρικάλων: 26/42 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 27/33 βολές, 31 ριμπάουντ (7 επιθετικά – 24 αμυντικά), 12 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλέψιμο, 5 «stop»
Επόμενος αγώνας πρωταθλήματος για την ομάδα των Τρικάλων στο ΣΕΦ με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.