Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και η βοήθεια στην ομάδα μας να κατανοήσει ποια τμήματα του ιστότοπου βρίσκετε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Την ερχόμενη Κυριακή στις 11 το πρωί στα γραφεία του Πολιτιστικού Συλλόγου Κρανιάς Ασπροποτάμου στην Κρανιά (κεντρική πλατεία του χωριού).
Η γιορτή, θα ξεκινήσει με ήπια πεζοπορία προς τις κρανιές του χωριού. Στην διαδρομή, οι συμμετέχοντες, θα περιηγηθούνε στο χωριό, θα ενημερωθούνε για τις τοποθεσίες του χωριού και την ιστορία τους, θα μάθουνε τους κρανότοπους, θα μαζέψουνε κράνα και θα επιστρέψουνε στα γραφεία του Συλλόγου.
Εκεί θα μάθουνε για τις ευεργετικές ιδιότητες του κράνου, θα γευτούνε εδέσματα που φτιάχνονται με κράνο, Κρανιώτισες θα δείξουν διάφορες συνταγές και τέλος θα φτιάξουνε και το δικό τους λικέρ κράνου.