Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και η βοήθεια στην ομάδα μας να κατανοήσει ποια τμήματα του ιστότοπου βρίσκετε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Πλησιάζει η νέα σχολική χρονιά και παραμένει το πρόβλημα της φιλοξενίας στους Δημοτικούς Βρεφονηπιακούς Σταθμούς.
Το ζήτημα που υφίσταται με την πλήρη φιλοξενία βρεφών, επιχειρεί να αντιμετωπίσει η Δημοτική Αρχή Τρικάλων και με ζητούμενο να καλυφθούν πλήρως όλες οι ανάγκες, εξετάζεται η υπάρχουσα κατάσταση και διερευνώνται όλοι οι τρόποι ώστε να υπάρξει ολοκληρωμένη αντιμετώπιση των αναγκών της Τρικαλινής κοινωνίας.
Τα «αγκάθια» παραμένουν η χρηματοδότηση και κατάσταση σε επίπεδο κτιριακό όπου απαιτούνται εργασίες συντήρησης και επίλυση λειτουργικών θεμάτων.
Αντίθετα, για τους παιδικούς σταθμούς, διαμηνύεται από την Δημοτική Αρχή πως «η κατάσταση σε επίπεδο φιλοξενίας είναι απολύτως θετική αφού όλες οι αιτήσεις ικανοποιήθηκαν όπως και στο ΚΔΑΠ ΜΕΑ του Δήμου Τρικκαίων και δεν θα μείνει εκτός Δομών κανένα παιδί».