​Ματς –θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση με οδυνηρή ήττα για τα «Τρίκαλα B.C. Aries»

Απαγορευτικό για …καρδιακούς το παιχνίδι «Τρίκαλα B.C. Aries»- Ρέθυμνο.

Μια νίκη «φιλί ζωής» αναζητούσε σήμερα στο Δημοτικό Κλειστό Τρικάλων, η ομάδα μπάσκετ «Τρίκαλα B.C. Aries» απέναντι στην ομάδα του Ρεθύμνου για το πρωτάθλημα της Basket League.

Οι 2 ομάδες μπήκαν «ζεστές» στο παρκέ και στο 5΄το ταμπλό έδειχνε σκορ 11-11 με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο εύστοχοι και να κλείνουν την περίοδο με 17-23 και τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη να μπαίνει στο παρκέ ξανά για το Ελληνικό πρωτάθλημα μετά από 20 μήνες όταν έπαιζε ακόμα στον ΠΑΟΚ.

Ο «Σόφο» με …τρακ έκανε 2 λάθη στα πρώτα 2'45'' που αγωνίστηκε με τους φιλοξενούμενους στο 13΄να κάνουν το 17-28 με την ομάδα των Τρικάλων στο επόμενο 4λεπτο να κάνει επιμέρους σκορ 18-11 και το σκορ να γίνεται 35-39 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 40-41.

Στην 3η περίοδο, η ομάδα των Τρικάλων πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 42-41 και με τον «Σόφο» να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι και να ακολουθεί και δεύτερο για το 51-51 στο τέλος της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα των Τρικάλων με σερί 5-0 έκανε το 56-51 αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με αποτέλεσμα το 70-70 στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Η ομάδα του Ρεθύμνου, ισοφάρισε στα 25,4'', κέρδισε φάουλ που δεν εκμεταλλεύτηκε την βολή και η ομάδα των Τρικάλων αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι με σερί 8-0 στο πρώτο 3λεπτο κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 76-86, «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο στην βαθμολογία την ομάδα των Τρικάλων που έχει μόλις 2 νίκες σε 11 αγώνες.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 16 (1), Λούντζης 11 (2), Φέισι 6 (9 ριμπάουντ), Τέγιτς 5 (1), Μάρεϊ 8 (7 ριμπάουντ), Τέιμς 7 (1/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης 13 (1), Χατζηνικόλας, Καλογιαννίδης, Σχορτσανίτης 6 (3/5 δίποντα, 0/3 βολές, 1 ριμπάουντ, 2 λάθη σε 9:20), Κανάτσεβιτς 4 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά: 23/53 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 12/20 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 14 λάθη.

Τα «Τρίκαλα B.C. Aries», θα ταξιδέψουν στη Ρόδο για να αντιμετωπίσουν τον Κολοσσό στις 13 Ιανουαρίου στην επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το πρωτάθλημα.