Άντεξαν ένα ημίχρονο τα «Τρίκαλα B.C. Aries»

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος αλλά στο δεύτερο βρήκε ρυθμό παίρνοντας την νίκη.

Για την 3η αγωνιστική της Basket League, η ομάδα των Τρικάλων, αντιμετώπισε στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Πειραιά στο 1ο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος πίεσαν στην άμυνα, ανέβασαν την απόδοση τους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έφτασαν στην νίκη.

Κορυφαίος των νικητών με καταπληκτική εμφάνιση ο Δημήτρης Αγραβάνης που ήταν MVP της αναμέτρησης με 20 πόντους (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 7/9 βολές), ενώ άγγιξε και το νταμπλ-νταμπλ με 9 ριμπάουντ (3-6), 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 24:41 λεπτά συμμετοχής.

Ο Ολυμπιακός με την πιεστική του άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ανάγκασε τα Τρίκαλα να σημειώσουν μόλις 20 πόντους…

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ (45/27), είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ-λάθη (22/10), σε αντίθεση με τα «Τρίκαλα B.C. Aries» που είχαν μόλις 6 ασίστ στο ματς…

Στο πρώτο ημίχρονο, το σκορ ήταν στο …χ (31-31) και η ομάδα των Τρικάλων στο 23' προηγήθηκε  με 37-35 αλλά οι γηπεδούχοι με επί μέρους σκορ 17-4, φτάνοντας στο +11 (52-41) και στο 30' στο 57-43. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους "ερυθρόλευκους" να εκτοξεύουν την διαφορά στο +35 (86-51) στην λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 31-31, 57-43, 86-51

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας):  Τζόουνς 16 (2), Λούντζης 1, Χέιλ 11, Φέϊσι, Μάρεϊ 4, Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 8, Σκουλούδης, Τατάρης, Βασιλειάδης 11 (3), Καλογιαννίδης.

Ομαδικά στατιστικά Τρικάλων:  51 πόντοι, 13/32 δίποντα (40%), 5/25 τρίποντα (20%), 10/12 βολές (83%), 27 ριμπάουντ (7-20), 6 ασίστ, 18 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα των Τρικάλων για το πρωτάθλημα αυτός με τον ΠΑΟΚ εντός έδρας.