Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

​Όταν ο Α.Ο.Τ. συγκλόνιζε το πανελλήνιο

Το πρωτοσέλιδο της εφημερίδας “Αθλητική Φωνή” μετά την επική νίκη του Α.Ο. Τρίκαλα επί του Ολυμπιακού Πειραιώς στις 28 Φεβρουαρίου 1965.

Αγώνας για πολύ γερά νεύρα αφού αρχικά προηγήθηκε ο Ολυμπιακός με τον Γιούτσο στο 28' για να ισοφαρίσουν τα Τρίκαλα με τον Χαριτίδη στο 43' και να λήξει ισόπαλο 1-1 το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ένα ακόμη τέρμα του Χαριτίδη στο 48' έφερε την πλήρη ανατροπή. Όμως στο 72' ο Σιδέρης ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό. Στα τελευταία λεπτά το ματς πήρε άγρια ομορφιά καθώς και οι δύο αντίπαλοι κυνήγησαν το γκολ της νίκης. Το πέτυχαν, δικαίως, τα Τρίκαλα με τον Καλαντζή στο 80'.

Δημιουργός των δύο από τα τρία τέρματα του Α.Ο.Τ. ο Ράντοβιτς.

Με την νίκη αυτή τα Τρίκαλα στέρησαν ουσιαστικά το πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό Πειραιώς.

Νέο ρεκόρ εισιτηρίων και εισπράξεων στο Εθνικό Στάδιο Τρικάλων καθώς κόπηκαν 12.867. Το πόσοι όμως πραγματικά παρακολούθησαν τον αγώνα δεν μπορεί να υπολογισθεί, αφού εκτός από τους “τζαμπατζήδες” εκατοντάδες ήταν κρεμασμένοι (σαν τσαμπιά) στα δέντρα πέριξ του Σταδίου, ενώ χιλιάδες παρέμειναν εκτός γηπέδου χωρίς εισιτήριο.

Από το βιβλίο του Σωτήρη Κύρμπα: «50 χρόνια Α.Ο. Τρίκαλα 1963-2013» (Εκδόσεις Κρούπη).