Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και η βοήθεια στην ομάδα μας να κατανοήσει ποια τμήματα του ιστότοπου βρίσκετε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Η Πεύκη Καλαμπάκας, απέκτησε και επίσημα Λαογραφικό Μουσείο που στεγάζεται στο σπίτι της τοπικής Εκκλησίας.
Το Λαογραφικό Μουσείο είναι δημιούργημα του Θεόδωρου Θεοδώρου και διαθέτει πλήθος εκθεμάτων όπως παραδοσιακά υφαντά, αργαλειό, κρεβάτι, σκεύη μαγειρικής, εργαλεία παραδοσιακών επαγγελμάτων και πολλά άλλα, «ζωντανεύοντας» την παράδοση της ζωής των κατοίκων της Πεύκης.
Η συλλογή των εκθεμάτων ξεκίνησε το 1964 και το 80% των αντικειμένων αγόρασε ο κ. Θεοδώρου ενώ τα υπόλοιπα τα δώρισαν κάτοικοι του χωριού.