Απλά το …πάλεψαν

Ακόμη πιο κοντά ο υποβιβασμός για τα «Τρίκαλα Β.C Aries».

Έχοντας …8 καλαθοσφαιριστές στην διάθεση του ο Φώτης Τακιανός μάλλον θα είναι υπερήφανος για το 72-63 που έχασε η ομάδα των Τρικάλων από την Κύμη για το πρωτάθλημα της Basket League.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος, εκεί που η κούραση ήταν εμφανής πλέον για τους παίχτες της Τρικαλινής ομάδας που «κατέθεσαν» τις δυνάμεις τους για την νίκη.

Η ομάδα των Τρικάλων, βρέθηκε στα μισά της 1ης περιόδου να προηγείται με 12-17 και 18-19 στην λήξη της.

Παρόλο που στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ το 30-29 του ημιχρόνου έδειχνε ότι η ομάδα των Τρικάλων δεν ήταν διατεθειμένη να «καταθέσει τα όπλα».

Στην 3η περίοδο το 10-0 σερί των γηπεδούχων έδειχνε ότι τελείωσε το ματς αλλά τα λάθη της Κύμης και η ευστοχία των παιχτών των Τρικάλων έφεραν το 49-48 και την αγωνία εκ νέου για την έκβαση της αναμέτρησης.

Και πάλι οι γηπεδούχοι με 9-3 επί μέρους σκορ πήραν διαφορά 7 πόντων στο παιχνίδι, αλλά αυτή την φορά δεν επέτρεψαν να την χάσουν και τελικά επικράτησαν με 72-63.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Λούντζης 12 (5/19 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τάλτον 20 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καλογιαννίδης 9 (3), Μόρις 18 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φιλντς 4 (6 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον, Γιανναράς.
Ομαδικά στατιστικά: 14/41 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 11/16 βολές, 30 ριμπάουντ (23+7), 13 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα.

Την επόμενη αγωνιστική, τα Τρίκαλα BC Aries υποδέχονται τον Πανιώνιο την Τρίτη 10 Απριλίου στις 6 το απόγευμα.

Author: trikalanews