Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και η βοήθεια στην ομάδα μας να κατανοήσει ποια τμήματα του ιστότοπου βρίσκετε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Αρχίζει 9 Ιουλίου το 7ο Διεθνές Φεστιβάλ Κιθάρας Καρδίτσας στην Λίμνη Πλαστήρα, με την συμμετοχή διεθνούς φήμης κιθαριστών. Είναι η 60η Διοργάνωση του Συλλόγου Ελλήνων Κιθαριστών, από το 2013 που ιδρύθηκε και αποτελεί πλέον ένα πολιτιστικό θεσμό με παγκόσμια κιθαριστική καταξίωση. Οι συμμετοχές σπουδαστών κιθάρας που θα παρακολουθήσουν το φεστιβάλ, ξεπέρασαν τις 100.
Καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ είναι ο Βεροιώτης μαέστρος – συνθέτης – κιθαριστής και παιδαγωγός Πέτρος Ρίστας.
Στην φετινή διοργάνωση θα εμφανιστούν το περίφημο Cyprus Guitar Trio αποτελούμενο από τους κορυφαίους Κύπριους κιθαριστές, Βασίλη Αβραάμ, Σωκράτη Λεπτό & Γιώργο Χριστοφή, οι διεθνούς φήμης σολίστ Στέλιος & Γιώργος Γκόλγκαρης, το διάσημο μουσικό – κιθαριστικό σύνολο ArtGuitaristas υπό την Διεύθυνση του Πέτρου Ρίστα, η Κιθαριστική Ορχήστρα Λαμίας – Guitarodais υπό την Διεύθυνση του κιθαριστή Πύρρου Πουλίτσα κ.α.
Όλες οι εκδηλώσεις του Φεστιβάλ (σεμινάρια, διαγωνισμοί, διαλέξεις και συναυλίες) θα διεξαχθούν στους χώρους του Ξενοδοχείου Nevros, στο Νεοχώρι στην Λίμνη Πλαστήρα με ελεύθερη είσοδο για το κοινό της Καρδίτσας.