Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και η βοήθεια στην ομάδα μας να κατανοήσει ποια τμήματα του ιστότοπου βρίσκετε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Για 4η φορά στην κορυφή της Ευρώπης ανέβηκε η Εθνική ομάδα Αστυνομικών.
Η Ελληνική ομάδα επιβλήθηκε της Λιθουανίας με 95-84 στον τελικό του 8ου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξήχθη στο κλειστό της Γλυφάδας και κατέκτησε αήττητη την 1η θέση με 5 νίκες.
Ήταν το 2ο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο για την Εθνική Αστυνομικών σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (1η και αήττητη και στο Τορίνο το 2013), ενώ για 2η συνεχόμενη διοργάνωση το βραβείο του MVP το κατέκτησε ο Χρήστος Ντακούλιας.
Η Εθνική προηγήθηκε ακόμα και με 23 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ποτέ από τους Λιθουανούς, φτάνοντας πολύ εύκολα στην επικράτηση.
Τα δεκάλεπτα: 28-14, 54-36, 79-59, 95-84
EΛΛΑΔΑ (Φόρος, Καλαντωνέας): Νίκου 14 (1), Ντακούλιας 11 (1), Βελιζιώτης, Γεωργοπαπαδάκος 9 (3), Μυλωνίδης 11 (1), Τσούτσος 7, Κωνσταντώνης 7(2), Κουπίδης 12 (2), Κανέλλης, Θέος 13, Μαλούκος 10.