Από Μηλιές, στο Βελεστίνο και από τα Απρόγεια στα Φάρσαλα
Μονοήμερη εκδρομή με το τρενάκι του Πηλίου στις Μηλιές και περιήγηση στη διαδρομή Βελεστίνο-Φάρσαλα με την παλιά μετρική γραμμή των σιδηροδρόμων Θεσσαλίας, διοργανώνει ο Σύλλογος Φίλων Σιδηροδρόμου Τρικάλων.
Η εκδρομή θα πραγματοποηθεί την Κυριακή 30 Ιουνίου και το πρόγραμμα έχει ως εξής:
6.30 αναχώρηση οδικώς για τα Άνω Λεχώνια, όπου θα υπάρχει χρόνος για καφέ μέχρι τις 10.00, που αναχωρεί ο συρμός για τις Μηλιές, όπου θα φτάσουν στις 11.35.
Αναλυτικά το πλάνο του Συλλόγου:
«Στις Μηλιές θα μπορέσουμε να επισκεφθούμε τη μεγάλη μεταλλική γέφυρα του Ντε Κίρικο, τον περίφημο ναό των Παμμεγίστων Ταξιαρχών, τη βιβλιοθήκη “Ψυχής Άκος” και το Λαογραφικό Μουσείο, που εκτός των άλλων φιλοξενεί και ορισμένα έργα του λαϊκού ζωγράφου Θεόφιλου.
Μετά το γεύμα στην πλατανοσκέπαστη πλατεία του χωριού, θα αναχωρήσουμε για το Βελεστίνο όπου θα επισκεφθούμε τον σιδηροδρομικό σταθμό και θα δούμε το τροχαίο υλικό της Εταιρίας Μουσειακών Σιδηροδρόμων Θεσσαλίας και όχι μόνο.
Θα ακολουθήσει η διαδρομή προς τα Φάρσαλα με μία στάση για ξενάγηση στον άγνωστο σε πολλούς Τεκέ των Μπεχτασήδων στα Ασπρόγεια. Στα Φάρσαλα θα επισκεφθούμε για άλλη μια φορά τον παλιό σταθμό της πόλης και θα ξανασυναντηθούμε με τους εκεί φίλους μας που τον συντηρούν και διοργανώνουν εθελοντικά σιδηροδρομικές δράσεις.
Μετά από μια τελευταία στάση το βράδυ στην πόλη των Φαρσάλων για καφέ και αγορά τοπικών γλυκισμάτων θα επιστρέψουμε στα Τρίκαλα».
Πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής στο τηλέφωνο: 6979553692 (Τριανταφύλλου Βασίλης).
Θα τηρηθεί απόλυτη σειρά προτεραιότητας.