Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και η βοήθεια στην ομάδα μας να κατανοήσει ποια τμήματα του ιστότοπου βρίσκετε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Η Διοίκηση του Νοσοκομείου Τρικάλων και το Τμήμα Επισκεπτών Υγείας, απευθύνει έκκληση στους γονείς.
Η έκκληση, αφορά να εμβολιάσουν τα παιδιά τους, με το εμβόλιο της ιλαράς-ερυθράς-παρωτίτιδας, με αφορμή παρουσία κρουσμάτων ιλαράς που σημειώνεται στη χώρα μας.
«Να σημειώσουμε ότι με βάση τα αποτελέσματα της έρευνας, που πραγματοποιήθηκε στα σχολεία της πόλης μας το προηγούμενο έτος, το ποσοστό κάλυψης για ιλαρά-ερυθρά- παρωτίτιδα σε παιδιά 6 ετών ανέρχεται σε 89,64 %, ποσοστό ικανοποιητικό σύμφωνα με τους στόχους του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, όπου το ποσοστό εμβολιαστικής κάλυψης σε εθνικό επίπεδο θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 90% και 80% σε κάθε περιοχή», αναφέρεται στην έκκληση.