Εμφανής η διαφορά δυναμικότητας

Με …9άδα στο παρκέ τα «Τρίκαλα B.C. Aries» για να υποδεχτούν τον Παναθηναϊκό.

Στο κατάμεστο από κόσμο «Κατσιμήδειο» τα «Τρίκαλα B.C. Aries», υποδέχθηκαν τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα των Τρικάλων «με την πλάτη στον τοίχο» σε ό,τι αφορά στην εξασφάλιση της παραμονής κλήθηκε να παρατάξει …9άδα αθλητών και αυτοί όχι όλοι «ετοιμοπόλεμοι».

Οι «πράσινοι» με τρίποντο άνοιξαν το σκορ και στα μισά της 1ης περιόδου το σκορ ήταν 3-11 με τους παίχτες των Τρικάλων να έχουν 1/9 σουτ εντός παιδιάς χάνοντας ακόμη και αιφνιδιασμό.

Ένα τάιμ άουτ, βοήθησε για να μικρύνει η διαφορά και να ολοκληρωθεί η 1η περίοδος με 15-20.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα των Τρικάλων έδειξε μαχητικότητα στην αρχή, κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 19-22 αλλά οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 10-5 έκαναν το 24-32 με τον Φιλντς των Τρικάλων να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση έχοντας πετύχει τους μισούς πόντους της ομάδας με 4/6 δίποντα και 4/4 βολές, ενώ «κατέβασε» 5 ριμπάουντ.

Το ημίχρονο βρήκε τους «πράσινους» να προηγούνται 33-41.

Στην 3η περίοδο υπήρξε χαμηλός ρυθμός με πιο αξιοσημείωτο στοιχείο  ότι ο Φιλντς έφτασε στο νταμπλ – νταμπλ με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ στο παιχνίδι με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 49-66.

Στην 4η περίοδο, η διαφορά ξέφυγε με ένα επί μέρους σκορ 8-2 των «πράσινων» και έγινε το 51-74 και στο 33΄ ο Φιλντς έφτανε στους 30 πόντους σε ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε με σκορ 66-96.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Λούντζης 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τάλτον 10 (4/14 σουτ), Καλογιαννίδης, Μόρις 14 (5/18 σουτ, 9 ριμπάουντ), Φιλντς 32 (11/18 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 10/12 βολές, 13 ριμπάουντ), Γιανναράς 4, Καραγιώργος

Ομαδικά στατιστικά: 21/54 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 18/28 βολές, 35 ριμπάουντ (22+13), 9 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 τάπα

Επόμενος …τελικός για την διεκδίκηση της παραμονής στην κατηγορία για τα «Τρίκαλα B.C Aries»  το ερχόμενο Σάββατο εκτός έδρας με αντίπαλο την Κύμη στις 4.30 το μεσημέρι.