Η απογοήτευση έφερε την ήττα

Άνετη επικράτηση για τον ΄Αρη Θεσσαλονίκης στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Τρικάλων, το οποίο δεν γέμισε αυτή τη φορά αλλά είχε όμως αρκετό κόσμο που στήριξε όσους παίκτες έχουν μείνει να παλεύουν.

Για την 23η αγωνιστική της Basket League, η ομάδα μπάσκετ των Τρικάλων, υποδέχθηκε την ομάδα του Άρη Θεσσαλονίκης.

Οι γηπεδούχοι, εμφανώς απογοητευμένοι από την εξέλιξη του πρωταθλήματος, δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν τους φιλοξενούμενους που «καιγόταν» για την νίκη και την πήραν με 64-83.

Οι παίχτες του Άρη μπήκαν δυνατά στο παρκέ και βρέθηκαν στα μισά της 1ης περιόδου να προηγούνται 11-18 και τελικά να προηγηθούν στην λήξη της περιόδου με 17-33 με το εντυπωσιακό 14/17 σουτ και 12 ασίστ.

Στην 2η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν τόσο εντυπωσιακοί έχοντας μόνο 4/19 προσπάθειες αλλά η ομάδα των Τρικάλων ήταν …ασπογοητευτική και το ημίχρονμο ολοκληρώθηκε με 31-45.

Στην 3η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πιο βελτιωμένοι πήγαν στο 44-62 και ουσιαστικά στην τελευταία περίοδο επικυρώθηκε η νίκη των φιλοξενούμενων.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 17 (2), Λούντζης 17 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σλαφτσάκης 8 (1), Τάλτον, Μόρις 14 (1), Γιανναράς 7 (1), Καραγιώργος, Τέγιτς 1, Καλογιαννίδης.
Τα ομαδικά στατιστικά των Τρικάλων: 17/27 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 8/17 βολές, 25 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 2 επιθετικά), 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 19 λάθη.
Ο επόμενος αγώνας για την ομάδα των Τρικάλων είναι εκτός έδρας με το  Ρέθυμνο.

Author: trikalanews