Την Παρασκευή 22/03/24 πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο Φαρκαδόνας η πρώτη συνάντηση πολιτών του δήμου όλης της επαγγελματικής διαστρωμάτωσης με θέμα συζήτησης, η αποκατάσταση του δήμου μας από τις καταστροφικές πλημμύρες της 7ης Σεπτεμβρίου.
Στη συνάντηση αυτή εκφράστηκε η αγωνία και η ανησυχία των πολιτών για την επόμενη μέρα στο δήμο, «διότι επτά μήνες μετά η κατάσταση είναι τρομακτικά ίδια, με αποτέλεσμα να οδηγούμαστε σε οικονομικό μαρασμό και αφανισμό από την πατρογονική μας γη».
Αποφασίστηκε η δημιουργία μιας ΚΙΝΗΣΗΣ πολιτών για την αποκατάσταση και την ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ του δήμου ΦΑΡΚΑΔΟΝΑΣ δημιουργώντας μια επιτροπή, η οποία θα αναδείξει το μέγεθος του προβλήματος και θα διεκδικήσει την επίλυση των προβλημάτων και θα παλέψει με όλες τις δυνάμεις της για την ανασυγκρότηση του δήμου Φαρκαδόνας.
![](https://www.trikalanews.gr/wp-content/uploads/2024/03/farkadona2-1-1024x768.jpg)
«Η κίνηση αυτή φιλοδοξεί να δώσει βήμα σε όλους τους δημότες γιατί πιστεύουμε ότι όλους μας ενώνει ο αγώνας για την επίλυση των προβλημάτων.
Την Τρίτη η επιτροπή είχε συνάντηση με τον δήμαρχο Φαρκαδόνας κ. Σπύρο Αγναντή και με τους αρμόδιους αντιδημάρχους. Η συζήτηση χαρακτηρίστηκε ως γόνιμη και εποικοδομητική και συζητήθηκαν όλα τα ζητήματα που αφορούν τους συνδημότες μας και αποφασίστηκε η κοινή δράση για τα δίκαια αιτήματα μας.
Έχουμε πλήρη επίγνωση για τον δύσκολο και μακρύ αγώνα που έχουμε μπροστά μας αλλά αυτός ο αγώνας είναι ένας δίκαιος αγώνας που αφορά την ίδια την ζωή μας», αναφέρει η σχετική ανακοίνωση.