Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και η βοήθεια στην ομάδα μας να κατανοήσει ποια τμήματα του ιστότοπου βρίσκετε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Σε εξέλιξη βρίσκονται τα θαλασσινά μπάνια των Κέντρων Ανοιχτής Προστασίας Ηλικιωμένων και των ευπαθών ομάδων του δήμου Λαρισαίων.
Την δυνατότητα να χαρούν τη θάλασσα έχουν οι ηλικιωμένοι-μέλη των ΚΑΠΗ και οι ωφελούμενοι του τμήματος Κοινωνικής Αρωγής της Πρόνοιας.
Τα θαλασσινά μπάνια, μια κοινωνική προσφορά της Αντιδημαρχίας Κοινωνικής Πολιτικής, ξεκίνησαν στις 21 Αυγούστου και θα διαρκέσουν έως και 1 Σεπτεμβρίου.
Περίπου 150 άτομα συγκεντρώνονται καθημερινά και με δωρεάν μετακίνηση μεταφέρονται στην παραλία του Στομίου. Εκεί οι συμμετέχοντες κάθονται για περίπου 4 ώρες να απολαύσουν την θάλασσα και επιστρέφουν το μεσημέρι ανανεωμένοι. Ενεργό συμμετοχή έχει βέβαια και η ορχήστρα των ΚΑΠΗ η οποία με αμείωτο κέφι συμβάλλει στην ψυχαγωγία των εκδρομέων.
Στα θαλασσινά μπάνια όπου είναι συνεχής η παρουσία του εντεταλμένου Δημοτικού Συμβούλου Κων/νου Τσιαούση συνοδεύουν τους ηλικιωμένους, 2 Κοινωνικοί Λειτουργοί, 2 Νοσηλεύτριες καθώς και η Γυμνάστρια των ΚΑΠΗ η οποία είναι και στην διάθεση των μελών των ΚΑΠΗ για ασκήσεις στο νερό.