Μεγάλη νίκη του Διγενή στο ντέρμπι με την Φήκη (αποτελέσματα)

Μια πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε ο Διγενής που στο τοπικό ντέρμπι με την Φήκη βγήκε νικητής με 2-1 αν και για μεγάλο διάστημα αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μαλάκου.

Το τρίποντο αυτό για τον Διγενή ίσως αποδειχτεί πολύτιμο καθώς αναπτέρωσε τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία.

Το ματς ξεκίνησε με την Φήκη να έχει την μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Σκόνδρας κέρδισε πέναλτι αλλά την εκτέλεσή του απέκρουσε ο Κουτσόπουλος στο 24ο λεπτό.

Η απάντηση του Διγενή ήρθε με… γκολ όταν στο 29ο λεπτό ο Μαλάκος είδε τον Ντάσκα μακριά από τα καρέ του και με εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 1-0.

Ο σκόρερ όμως άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες στο 55ο λεπτό καθώς είδε την δεύτερη κίτρινη όταν μάρκαρε αντικανονκά τον Σκόνδρα με αποτέλεσμα μοιραία ο Διγενής να περιοριστεί σε αμυντικό ρόλο.

Ο Μανούρας πέρασε τον Γιάννη Σκόνδρα στην κορυφή της επίθεσης και δικαιώθηκε για αυτή την επιλογή του καθώς ο έμπειρος αμυντικός, μετά από ασίστ του αδερφού του Νίκου, ισοφάρισε σε 1-1 στο 86′. Όμως ο Διγενής αν και με παίκτη λιγότερο κατάφερε να εκμεταλλευτεί μια ολιγωρία στην άμυνα της Φήκης και στο 92΄ ο Τσιούφης από κοντά σημείωσε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Δυστυχώς… αντί το ματς να ολοκληρωθεί με τις δύο ομάδες να αποχωρούν στα αποδυτήρια, δόθηκε συνέχεια με πολύ ξύλο μπροστά από τα αποδυτήρια.