Έγινε η υποδοχή της Ιερής Εικόνας της Παναγίας Πιαλειωτίσσης
Με επισημότητα, θρησκευτική κατάνυξη και ευλάβεια πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 17 Μαΐου στις 19.00 έμπροσθεν των Προπυλαίων του Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου Πιαλείας, η υποδοχή της συντηρημένης Εφέστιο Ιερής Εικόνας της Παναγίας της Πιαλειωτίσσης υπό του Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτη Τρίκκης –Γαρδικίου –Πύλης κ. κ. Χρυσοστόμου παρουσία του Ιερού Κλήρου και λαού.
Ακολούθησε η τελετή Ενθρόνισης της Ιεράς Εικόνας της Παναγίας και εν συνεχεία στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου, τελέστηκε Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός χοροστατούντος του Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτη Τρίκκης – Γαρδικίου και Πύλης κ. κ. Χρυσοστόμου.
Παρευρέθηκαν και τίμησαν με τη παρουσία τους η Αντιπεριφερειάρχης Ν. Τρικάλων κ. Χρύσα Ντιντή, ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Πιαλείας κ. Βασίλειος Παφίλης, ο Αντιδήμαρχος Οικονομικών του Δήμου Πύλης κ. Αθανάσιος Κωστάκης, ο δημοτικός Σύμβουλος κ. Δημήτριος Καλαντζής και ο πρώην Πρόεδρος του Δ.Σ. Πύλης κ. Χρήστος Νάκος.
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/1000097001.jpg?resize=1100%2C679&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/1000096999.jpg?resize=800%2C584&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/1000097000.jpg?resize=800%2C533&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.trikalafocus.gr/wp-content/uploads/2024/05/1000097002-1.jpg?resize=777%2C518&ssl=1)