Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και η βοήθεια στην ομάδα μας να κατανοήσει ποια τμήματα του ιστότοπου βρίσκετε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Σε εξέλιξη βρίσκεται επιχείρηση διάσωσης δύο ορειβατών οι οποίοι τραυματίστηκαν σήμερα το μεσημέρι στον Όλυμπο, μετά από πτώση που είχαν στην περιοχή «Κόψη Πάγος».
Σύμφωνα με τα όσα έγιναν γνωστά, η πυροσβεστική ενημερώθηκε στις 2 περίπο το μεσημέρι για πτώση δύο ατόμων σε γκρεμό σ ε σημείο που απέχει 3,5 ώρες πεζοπορίας, από το καταφύγιο Πριόνια.
Στην περιοχή σπευδουν πυροσβέστες από την Κατερίνη και το Λιτόχωρο, αλλά και μέλη της 2ης ΕΜΑΚ, προκειμένου να μεταφέρουν πίσω στο καταφύγιο Πριόνια, δύο άντρες ορειβάτες, ηλικίας 45-55 χρόνων, που φέρεται να έχουν τραυματιστεί.
Οι δύο ορειβάτες έχουν τραυματιστεί κατά την πτώση τους, χωρίς ωστόσο μέχρι στιγμής να είναι γνωστές περισσότερες πληροφορίες για την κατάσταση της υγείας τους.
Το περιστατικό έρχεται λίγες ώρες μετά την τραγωδία, επίσης στον Όλυμπο, με την πτώση ορειβάτη σε γκρεμό βάθους 150 μέτρων, με αποτέλεσμα να χάσει τη ζωή του.