Νέα τραγική εμφάνιση από τα «Τρίκαλα B.C. Aries» που «ανέστησαν» τον Πανιώνιο

Διασώθηκε από το «ναυάγιο» της ομάδας μόνο ο Μάρεϊ.
Ένα κομβικής σημασίας παιχνίδι κλήθηκαν να δώσουν τα «Τρίκαλα B.C. Aries» στην Νέα Σμύρνη, όσον αφορά το μέλλον τους στην κατηγορία της Basket League στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.
Αντίπαλος ο άλλοτε κραταιός Πανιώνιος που είχε 8 σερί ήττες, θα αναζητούσε «σανίδα σωτηρίας» στο παιχνίδι για να αποκτήσει και πάλι κάποιες ελπίδες παραμονής στην κατηγορία.
Οι γηπεδούχοι με καλή εκκίνηση, προηγήθηκαν 5-0 με την ομάδα των Τρικάλων να επιχειρεί προσπάθειες ανεπιτυχείς από τα 6,75 μέτρα (0/4) και στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 12-6 με την αστοχία στα τρίποντα για την ομάδα των Τρικάλων (0/7) να συνεχίζεται και να ολοκληρώνουν με 0/9 την περίοδο και πίσω στο σκορ με 12-16.
Με την έναρξη της 2ης περιόδου ο Λούντζης βάζει τέλος στα άστοχα τρίποντα και το σκορ γίνεται 18-17 αλλά με επιμέρους σκορ 8-4 για τους γηπεδούχους το ταμπλό «γράφει» 26-21 και με νέο επιμέρους σκορ 12-7 ολοκληρώνεται το ημίχρονο με 38-28 με την ομάδα των Τρικάλων να έχει, 9/23 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 4/4 βολές, 19 ριμπάουντ (11+8), 8 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα.
Στην 3η περίοδο, οι γηπεδούχοι στο 23΄κρατούσαν διψήφια διαφορά στο σκορ 45-35 με τον Μάρει να έχει 14 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ αλλά να μην έχει συμπαραστάτες  και στο 27΄το σκορ ήταν 59-48 για να ολοκληρωθεί η περίοδος με 66-52…
Στην 4η περίοδο η κατάσταση χειροτέρεψε περισσότερο για την ομάδα των Τρικάλων που στο 32΄το σκορ διαμορφώνονταν στο 70-54 και με τραγικό ποσοστό στα τρίποντα 3/19…
Ακολούθησε ένα 5-2 επιμέρους σκορ για την ομάδα των Τρικάλων που έφερε το 72-59 αλλά οι γηπεδούχοι με τον «αέρα» της διαφοράς  και με την ψυχολογία στα ύψη, κατάφεραν στο 35΄να κρατούν την διαφορά του σκορ σε διψήφιο νούμερο και να προηγούνται 75-62.
Σε μια προσπάθεια οι παίχτες της ομάδας των Τρικάλων να «γυρίσουν» το παιχνίδι έκαναν επιμέρους σκορ 5-2 για το 77-67 αλλά οι γηπεδούχοι  δεν αγχώνονταν από τις προσπάθειες αντεπίθεσης των Τρικάλων και έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση, διατηρούσαν  τον έλεγχο της κατάστασης και έκαναν το δικό τους επιμέρους σκορ 5-1 για το 82-68 στο 38΄της αναμέτρησης και τελικά παρά το σερί 8-0 της ομάδας των Τρικάλων να πάρουν την νίκη με 82-76.
Ταυτόχρονα λίγο πριν λήξει ο αγώνας, έφυγε από το γήπεδο ο Σλαφτσάκης, με φορείο και με την επίβλεψη των γιατρών που είχε άσχημη πτώση και φάνηκε να χτυπάει χαμηλά στη μέση.
ΤΡΙΚΑΛΑ: Τζόουνς 12 (3), Σλαφτσάκης, Χέιλ 7 (1), Φέισι 6, Μάρεϊ 21 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λούντζης 13 (2), Ρος 8, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 9, Τάταρης.