Ο Σύλλογος Δρομέων Τρικάλων στον 18ο Μαραθώνιο Μέγας Αλέξανδρος στην Θεσσαλονίκη (ΦΩΤΟ)

Ακόμη μια ομαδική αποστολή για τον Σύλλογο

Αυτήν την φορά δρομείς συμμετείχαν στον δεύτερο μεγαλύτερο Μαραθώνιο της χώρα, τον Μαραθώνιο Μέγας Αλέξανδρος και τους παράλληλους αγώνες των 10 και 5 χλμ..

Ο Μαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος ενώνει την Πέλλα, την γενέτειρα του Μεγάλου Αλεξάνδρου και πρωτεύουσα της Αρχαίας Μακεδονίας με την σημερινή πρωτεύουσα της Μακεδονίας, την Θεσσαλονίκη.

Η εκκίνηση του Μαραθωνίου δόθηκε στις 7:40 μπροστά από το έφιππο άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου και οι δρομείς περνώντας διαδοχικά από την Χαλκηδόνα, το χωριό Γέφυρα, τον Άγιο Αθανάσιο και τα Διαβατά εισήλθαν στην πόλη της Θεσσαλονίκης, όπου και τερμάτισαν μετά απο 42,2 χλμ. δίπλα από το σήμα κατατεθέν της πόλης, τον Λευκό Πύργο, και μπροστά από το αγάλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην παραλία της πόλης.

Περισσότεροι από 1300 δρομείς λάβανε μέρος στον αγώνα. Ανάμεσα τους και 9 μέλη του Συλλόγου. Στα αποτελέσματα, οι ιδανικές συνθήκες που επικράτησαν κατά την διάρκεια του αγώνα βοήθησαν τους δρομείς να πετύχουν εντυπωσιακές επιδόσεις.

Την καλύτερη επίδοση από τους δρομείς μας πέτυχε το δίδυμο Δημήτρης Κωτούλας και Χάρης Καλλιάρας που τερμάτισαν σε 3:17:59, τρέχοντας μαζί και τα 42,2 χλμ.! Η επίδοση αυτή αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ για τον Χάρη Καλλιάρα που βελτίωσε για περισσότερα από 20 λεπτά την προηγούμενη επίδοσή του. Πολύ καλή εμφανίση και για τον Σωτήρη Νασιάκο που τερμάτισε λίγο πιο πίσω με επίδοση 3:21:49. Η Έφη Ζελεσιάδου ήταν η μόνη γυναίκα του Συλλόγου που συμμετείχε στον αγώνα, και με επίδοση 4:00:28 ισοφάρισε το ατομικό της ρεκόρ. Στον αγώνα συμμετείχε και ο Σπαρταθλητής του Συλλόγου Γιάννης Παπακώστας που τερμάτισε τον 14ο συνεχόμενο Μαραθώνιο Μέγας Αλέξανδρος!