Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και η βοήθεια στην ομάδα μας να κατανοήσει ποια τμήματα του ιστότοπου βρίσκετε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Στην δημοσιότητα στοιχεία από τους ελέγχους της Δημοτικής Αστυνομίας.
Σύμφωνα με «δελτίο» του Δήμου Τρικκαίων, οι Τρικαλινοί σε ποσοστό …93,24% εφαρμόζουν τον αντικαπνιστικό Νόμο αν κρίνουμε από το «μόλις 10 παραβάσεις σε 148 ελέγχους (ποσοστό 6,76%)»…
Σύμφωνα με το «δελτίο» αυτό «οι περισσότεροι έλεγχοι πραγματοποιήθηκαν το απόγευμα (98 συνολικά) ενώ μόλις 1 παράβαση διαπιστώθηκε τις πρωινές ώρες. Επίσης, όλο αυτό το διάστημα των 50 περίπου ημερών (από τέλη Νοεμβρίου μέχρι 10 Ιανουαρίου 2018, οπότε είναι διαθέσιμα τα στοιχεία), οι έλεγχοι δεν σταμάτησαν στο κέντρο της πόλης (Ασκληπιού, μανάβικα κ.λπ.). Αντιθέτως, επεκτάθηκαν σε ολόκληρη την πόλη (π.χ. Αγία Μονή, Μπάρα, οδός Μετεώρων) αλλά και σε χωριά (Λόγγος, Κεφαλόβρυσο, Βαλτινό)».
Ταυτόχρονα προστίθεται πως «Βεβαίως, ο Δήμος Τρικκαίων κατανοεί πως ο νόμος χρήζει βελτίωσης ή ότι μια συνήθεια δεκαετιών, δεν μπορεί εύκολα να πάψει να υφίσταται.
Από την άλλη, όμως, και παρά το μειωμένο προσωπικό της Δημοτικής Αστυνομίας (επιφορτισμένο και με πλήθος άλλων καθηκόντων), η κοινωνία λειτουργεί θετικότατα και εγκολπώνεται ένα αναγκαίο μέτρο»…