Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και η βοήθεια στην ομάδα μας να κατανοήσει ποια τμήματα του ιστότοπου βρίσκετε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Η ιστοσελίδα Γαρδίκι Fans σε συνεργασία με την Αδελφότητα Γαρδικιωτών Αθήνας – Πειραιά, την Φιλεκπαιδευτική Αδελφότητα Τζιούρτζιας και την Πανελλήνια Ομοσπονδία Πολιτιστικών Συλλόγων Βλάχων διοργανώνουν εκδήλωση για την επίσημη παρουσίαση του βιβλίου του συμπατριώτη Αθανάσιου Μουστάκα «Η ευρεία απήχηση της Φ.Α.Τ.Α.».
Η εκδήλωση θα γίνει την Παρασκευή 6 Οκτώβρη στις 7 το απόγευμα στο αίθριο της δημοτικής πινακοθήκης (παλαιό ταχυδρομείο) στην οδό Φίλωνος και Καραολή στον Πειραιά.
Την παρουσίαση θα κάνουν:
– Ο Γαρδικιώτης δικηγόρος, δημοσιογράφος και πρόεδρος της super league Γιώργος Κ. Στράτος
– Ο Πρόεδρος της ΠΟΠΣΒ και Παγκόσμιας Αμφικτιονίας Βλάχων Μιχάλης Μαγειρίας
– Ο Ερευνητής Λαογραφίας της Ακαδημίας Αθηνών Παρασκευάς Ποτηρόπουλος
– Η τέως Πρόεδρος της ΦΑΤΑ Αποστολία Κούτσια
Παρεμβάσεις και τοποθετήσεις θα κάνουν οι Πρόεδροι της Αδελφότητας Γαρδικιωτών και της ΦΑΤΑ.
Συντονιστής της συζήτησης και της εκδήλωσης θα είναι ο διαχειριστής της ιστοσελίδας Γαρδίκι Fans Σωτήριος Ε. Κάκιας.
Η μεγάλη απήχηση της ΦΑΤΑ στα βλαχόφωνα χωριά του Ασπροποτάμου, η προσφορά της ΦΑΤΑ στον Βλαχόφωνο Ελληνισμό και η αναφορά στους ιδρυτές και τους πρωτεργάτες της Φιλεκπαιδευτικής Αδελφότητας παρουσιάζονται με τον καλύτερο τρόπο στο βιβλίο του Θανάση Μουστάκα.
Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.