Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και η βοήθεια στην ομάδα μας να κατανοήσει ποια τμήματα του ιστότοπου βρίσκετε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Επίσκεψη στα χωριά του ορεινού όγκου των Τρικάλων προς Άρτα (Στουρναρέικα, Βαθύρεμμα, Μεσοχώρα, Νεράιδα, που είναι και έδρες Περιφερειακών Ιατρείων), πραγματοποίησε ο Aντιπεριφερειάρχης Δημόσιας Υγείας Βασίλης Αναγνωστόπουλος.
Συνομίλησε με κατοίκους και φορείς της περιοχής όπου του αναφέρθηκαν τα προβλήματα υγειονομικής κάλυψης (ιατρεία, φαρμακεία, «Βοήθεια στο σπίτι», μεταφορά ασθενών κλπ) – και όχι μόνον-, με αφορμή την περίοδο αιχμής Ιουλίου-Αυγούστου 2017. Συμπέρασμα των ως άνω επαφών ήταν να γίνει ότι καλύτερο σε φυσική παρουσία ιατρών και ασθενοφόρου, με επαφές με τους αρμόδιους φορείς (5η ΥΠΕ), με γνώμονα την ασφάλεια της ζωής του μόνιμου κάτοικου αλλά και του επισκέπτη του πανέμορφου αυτού τόπου.