Σημαντική νίκη η γυναικεία του Ασκληπιού

Μεγάλη εμφάνιση και πολύ σημαντική νίκη των γυναικών του Ασκληπιού με σκορ 3-1 επί της Νίκης Αλεξανδρούπολης.

Παίζοντας πολύ καλό βόλλευ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα , αν εξαιρέσουμε το 3ο σετ, ο Ασκληπιός πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη, τόσο βαθμολογική όσο και ψυχολογική.

Ήταν κυρίαρχος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και εκμεταλευτηκε με τον καλύτερο τρόπο όλα τα αδύνατα σημεία της αντιπάλου ομάδας. Πίεσε πάρα πολύ στο σερβίς κα έχοντας πολλές επιθετικές επιλογές πήρε τη τη νίκη πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Στο 1ο σετ οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 5-5 .Από εκεί και πέρα ο Ασκληπιός πάτησε γκάζι,πήρε κεφάλι στο σκορ 10-5, 15-7, 19-9, 22-16 ,για να πάρει τελικά το σετ με 25-18.

Στο 2ο σετ ο Ασκληπιός ξεκίνησε με την ίδια φόρα 5-3, 12-4, 20-10, 22-16 για να έρθει όμως μια αδικαιολόγητη χαλάρωση και να δώσει το δικαίωμα στην ομάδα της Αλεξανδρούπολης να μαζέψει τη διαφορά χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει περισσότερο. Το σετ κατέληξε στον Ασκληπιό με 25-22.

Στο 3ο σετ η Αλεξανδρούπολη μπήκε πιο αποφασιστικά και συγκεντρωμένη στο γήπεδο ,πίεσε από παντού και βρήκε αντίσταση μόνο μέχρι τα μισά του σετ 15-15. Απο κει και πέρα πήρε διαφορά 8 πόντων 15-23 και πήρε τελικά το σετ 20-25.

Στο 4ο σετ και οι δυο ομάδες έδειξαν ότι θα γίνει μάχη.οι φιλοξενούμενες πήραν μια διαφορά 1-4, 6-9, 11-14 χωρίς όμως να καταφέρουν να την κρατήσουν. Ο Ασκληπιός αντέδρασε και με όπλο το σερβίς ,μάζεψε τη διαφορά 16-16, 19-19 και πήρε τελικά ένα προβάδισμα 21-19, 23-21 και τελικά το σετ με 25-21.

ΑΣ Ασκληπιός(Γεροβάιος): Βουλγαράκη, Γεωργοπούλου, Αθανασοπούλου, Χατζηχριστοδούλου, Βογιατζόγλου, Σκέμπη, Κοτσίρα (λ), Ραντόμσκα, Λάιου,Γεωργίου, Γκιούρκη(λ), Τζίκα, Μπρουσιάκη.

Νίκη Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Λυμπεροπούλου, Σιδερίδου, Ντ΄τσα, Πεπονή, Παρισάκη, Τζήλα, Φλαμουρίδου, Παπάζογλου, Καρακύκλα, Νικολαίδου, Μαραθοκαμπίτου, Δημητροπούλου.