Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και η βοήθεια στην ομάδα μας να κατανοήσει ποια τμήματα του ιστότοπου βρίσκετε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Την Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου οι μαθητές της Γ' τάξης του 3ου Λυκείου Τρικάλων «Οδ. Ελύτης» παρακολούθησαν το επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα «Ασφαλής οδήγηση» που διοργάνωσε το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς» σε συνεργασία με το Δήμο Τρικκαίων.
Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγήτριες Μαρία Ρούσσα, Μαρία Σαμαρά, Βάια Μέλλιου και Δήμητρα Τριγγίδου.
Οι μαθητές πήραν μια μικρή γεύση από τις συνέπειες της μη τήρησης κανόνων ασφαλείας με ειδικά μαθήματα για την οδήγηση υπό την επήρεια μέθης, προσομοίωσης σύγκρουσης και εικονικής ανατροπής οχήματος στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής. Νωρίτερα, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 10ου Δημοτικού Σχολείου Τρικάλων, παρακολούθησαν με ενδιαφέρον το θεωρητικό κομμάτι που αφορούσε στις βασικές αρχές της ασφαλούς οδήγησης και συμπεριφοράς.