Το πάλεψε η ΑΕΚ αλλά 2-3 η Μπενφίκα

Η ΑΕΚ αν και βρέθηκε να χάνει νωρίς 0-2 από την Μπενφίκα στο ΟΑΚΑ, το πάλεψε στη συνέχεια, ισοφάρισε 2-2 αλλά η Μπενφίκα πήρε τη νίκη στην μοναδική της επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0 με τέρματα των Σεφέροβιτς  στο 6΄ και Γκριμάλντο στο 15΄, αλλά μετά το 25' κατάφερε να στριμώξει τους Πορτογάλους και να βγάλει φάσεις που  δεν αξιοποίησε.

Στο τέλος του ημιχρόνου η Μπενφίκα έμεινε με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Ντίας με δεύτερη κίτρινη.

Η ΑΕΚ με τον Κλωναρίδη μείωσε αρχικά σε 1-2 στο 53'  και ισοφάρισε 2-2 στο 63΄. Στο 73΄ ο Βλαχοδήμος κράτησε όρθια την Μπενφίκα σε πλασέ του Κλωναρίδη και στο 74΄ οι Πορτογάλοι έκαναν το 2-3 με τον Σεμέντο.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου (λ.τρ. Τσόσιτς), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες (80΄ Γκάλο), Γαλανόπουλος, Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Μάνταλος, Πόνσε (λ.τρ. 61΄ Γιακουμάκης)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ρούι Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Κόντι, Γκριμάλντο, Φέισα, Γκέντσον, Πίτσι (62΄ Αλφα Σεμέντο), Ράφα (84΄ Σέρβι), Σάλβιο (46’ Λέμα), Σεφέροβιτς