Μπορεί σε αρκετές μετεωρολογικές προβλέψεις να ακούγεται για τσουχτερό κρύο και χιόνια ως και τα πεδινά αλλά… τουλάχιστον οι επόμενες ημέρες δεν φαίνεται να φέρνουν ούτε τσουχτερό κρύο ούτε καν βροχές στα Τρίκαλα εκτός από τις πρωϊνές ώρες που μπορεί αν υπάρξει παγετός.
Η πρόβλεψη του meteoblue για αύριο Τρίτη δείχνει συννεφιά χωρίς βροχοπτώσεις με μέγιστη θερμοκρασία τους 10 βαθμούς Κελσίου ενώ την Τετάρτη έως και το απόγευμα της Πέμπτης ο καιρός θα είναι αίθριος. Η Παρασκευή πιθανόν να φέρει βροχές αλλά… πρόγνωση με σιγουριά δεν μπορεί να γίνει.
Σε ότι αφορά το Περτούλι, εκεί υπάρχει πιθανότητα ασθενής χιονόπτωσης το βράδυ της Τρίτης με την θερμοκρασία να πέφτει στους -6 βαθμούς το βράδυ ενώ την Τετάρτη θα έχει ήλιο με «δόντια» και θερμοκρασία ημέρας ως τους 3 βαθμούς Κελσίου.