Ξεκινά σήμερα το μεσημέρι η διαδικασία υποβολής Μηχανογραφικού Δελτίου από τους υποψήφιους των Πανελλαδικών εξετάσεων, η οποία λήγει τη Δευτέρα 17 Ιουλίου.
Οι υποψήφιοι, χρησιμοποιώντας τον προσωπικό κωδικό ασφαλείας τους (password) που έχουν ήδη αποκτήσει ή που θα αποκτήσουν αυτές τις μέρες, θα μπορούν να επισκέπτονται την ηλεκτρονική διεύθυνση και να επιλέγουν το Μηχανογραφικό Δελτίο (Μ.Δ.) για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και το Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο (Π.Μ.Δ.) για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ.
Που στρέφεται το ενδιαφέρον των Τρικαλινών υποψηφίων
Μέσα από το πρόσφατο ρεπορτάζ του Trikalanews.gr στην ανακοίνωση των αποτελεσμάτων προκύπτει πως κατά τη φετινή χρονιά αλλάζει το ενδιαφέρον των υποψηφίων για τις Σχολκές.
Άλλες χρονιές, υπήρχε μεγάλη ζήτηση σε Στρατιωτικές και Αστυνομικές σχολές, φυσικά βέβαια για την άμεση αποκατάσταση.
Φέτος, όπως μας μετέφερε η πλειονότητα των μαθητών, στρέφονται κυρίως στην Ιατρική, την Νομική και τα Παιδαγωγικά.
Ακολουθούν η Πληροφορική και η Ψυχολογία.
Σε κάθε περίπτωση, η επιλογή σπουδών είναι πολύ σημαντική υπόθεση και απαιτείται χρόνος και ψυχραιμία για να πάρει τις σωστές αποφάσεις ο κάθε υποψήφιος.