Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και η βοήθεια στην ομάδα μας να κατανοήσει ποια τμήματα του ιστότοπου βρίσκετε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
«Πράσινο φως» από το Δημοτικό Συμβούλιο Τρικάλων για το έργο κόστους άνω των 32 εκ. ευρώ.
Μια δεύτερη δομή κοντά στον υπάρχοντα ΧΥΤΑ, στη θέση «Ημερόκλημα» Παλαιοσαμαρίνας Παληοκάστρου, σχεδιάζει να κατασκευάσει ο Δήμος Τρικκαίων.
Το Δημοτικό Συμβούλιο Τρικάλων, ενέκρινε να προχωρήσει ο Δήμος σε προγραμματική σύμβαση με την ΠΑΔΥΘ ΑΕ για την υποβολή πρότασης για κατασκευή μονάδας επεξεργασίας αποβλήτων.
Με την νεα αυτή δομή, επιδιώκεται να μειωθεί ο όγκος των απορριμμάτων προς ταφή στον ΧΥΤΑ και συνεπώς αυξάνεται η διάρκεια «ζωής» του και ταυτόχρονα ανακτώνται υλικά ή και ενέργεια που μπορούν επαναχρησιμοποιηθούν ή να ανακυκλωθούν απορρίμματα που σημαίνει μείωση των περιβαλλοντικών επιπτώσεων, μέσω μιας πιο ορθολογικής διαχείρισης των απορριμμάτων.
Βέβαια το κόστος της υποδομής αυτής είναι τεράστιο καθώς γίνεται λόγος για 32.273.000 ευρώ και θα γίνει προσπάθεια ένταξης του σχεδίου αυτού σε πρόσκληση της Περιφέρειας Θεσσαλίας για προγράμματα του ΕΣΠΑ και συγκεκριμένα στο τομέα «Δράσεις για την Ολοκληρωμένη Διαχείριση Αστικών Αποβλήτων» .