Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και η βοήθεια στην ομάδα μας να κατανοήσει ποια τμήματα του ιστότοπου βρίσκετε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Υγρά έπεφταν στον δρόμο και είναι έντονη η ανησυχία για τη δημόσια υγεία
Χωματουργικά φορτηγά που κουβαλούσαν νεκρά ζώα, σταμάτησαν, κατοικοι της κοινότητας Ζηλευτής, σύμφωνα με τα όσα έγραψε στο προσωπικό της προφίλ της στο FB η Ιωάννα Καρρά (φωτό), ιδιοκτήτρια της Φάρμας “Στάλος”, η οποία πλημμύρησε και υπέστει τεραστιες ζημιές.
Η κ. Καρρά ανέφερε χαρακτηριστικά ότι κάτοικοι στην περιοχή της Ζηλευτής Τρικάλων σταμάτησαν τα μεγάλα οχήματα και μάλιστα τόνισε πως τα υγρά των νεκρών ζώων έπεφταν στο δρομο, κάτι που απαγορεύεται, ρητώς και αυστηρώς, αφού τα υγεινομικά πρωτόκολλα για την μεταφορά των νεκρών ζώων άλλα προβλέπουν. Προβλέπουν συγκεκριμένα τη μεταφορά των νεκρών ζωων με συγκεκριμένους υγιειονομικούς κανόνες, σε φορτηγά ψυγεία και εν συνεχεία σε πιστοποιημένους χώρους καύσης η ταφής.
Η Ιώαννα Καρρα έγραψε συγκεκριμένα:
“Προ ολίγου, με κατοίκους της Ζηλευτής σταματήσαμε χωματουργικά φορτηγά γεμάτα νεκρά ζώα που σούρωναν τα ζουμιά σε όλο το δρόμο.
Έρχονταν από Καρδίτσα και πήγαιναν στο ΧΥΤΑ.
ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ;
Πού είναι τα φορτηγά ψυγεία; Πού είναι το πρωτόκολλο; Πώς και από ποιον πήραν εντολή;
Θα αρρωστήσουμε όλοι μαζί τελικά”;
Η ανάρτηση της κ. Καρρά